top of page
  • Writer's pictureLiisa-Lotta Jürgenson

Rallid, rallid, rallid

Iga võrkpallisõber armastab rallisid. Ei, juttu ei tule Ott Tänakust, vaid pallivahetustest, mis kestavad tavapärasest kauem ning sisaldavad endas enamasti blokke, kaitsepalle, ägedaid rünnakuid ja rohkelt emotsioone. Kuigi rallisid on äge vaadata, olen alati mõelnud, kas ja kuidas rallid mängu käiku mõjutavad. Seetõttu võtsin sahtlist vihiku ja pastaka ning hakkasin mänge vaatama.

Hüpotees - kui paar võidab rohkem rallisid, võidab ta ka mängu

Püstitasin hüpoteesi puhtalt intuatsiooni pealt- kõlab loogiliselt, et paar, kes suudab pikalt kestvad ja väsitavad rallid vastu pidada, on tugevam nii füüsiliselt kui ka mentaalselt, mis sillutab neile tee mänguvõiduni.

Rallideks lugesin need pallivahetused, kus nii servi vastuvõtul olev paar kui ka serviv paar ei lahenda oma esimest rünnakut ära. Lihtsamalt öeldes käib pall servi arvestades kolm korda üle võrgu.

Väike terminoloogiatund. Esimest palli, mida servi vastuvõttev paar lahendab nimetatakse side-out'iks, eesti keeles öeldakse lihtsalt rünnak vastuvõtust. Kui vastuvõtust rünnakut ära ei lahendata, saab serviv pool lahendada palli, mida kutsutakse break(-point)'iks või eesti keeles murranguks. Seepärast olengi ralli defineerinud alates kolmandast pallivahetusest.

Katse käik

Vaatasin läbi 14 mängu, 6 meeste, 8 naiste oma. Kaheksa vaadatud mängust olid Beach Pro Tour'i ehk rahvusvahelise tasemega mängud, kolm mängu olid Eesti Kiirkasiino suvertuuri mängud, kolm mängu olid erinevate aastate olümpiate mängud. Viis mängu olid kolmegeimilised, ülejäänud kahegeimilised. Märkisin üles rallide koguarvu, rallide võidud mängu võitja paarile ning rallide võidud mängu kaotaja paarile.

Tulemused

14nest mängust kolm olid sellised, kus rallide arvestuses kaotaja võitis kogu mängu. Sealjuures jäädi rallide arvestuses alla vaid ühe ralliga (4v5, 4v5 ja 3v4). Rallide keskmine arv ühes mängus oli 10,7. Kolmegeimilistes mängudes oli sama number 12,8, kahegeimilistes 9,6.

Graafikul x-teljel on märgitud erinevad rallide arvud erinevates mängudes. Y-teljel on rallivõidu protsendid. Mummud graafikul tähistavad mänge ja nende mängude võitjate rallivõitude protsente.


Järeldused

Andmete põhjal võib öelda, et mängu võitmiseks peaks võitma vähemalt 42,8 protsenti rallidest. Rallide keskmine võidprotsent mängu võitjate arvestuses püsib aga üpriski stabiilselt 60% juures ja hakkab langema rallide koguarvu kasvades (see võib tingitud olla andmete vähesusest rohkearvuliste rallide juures). Üldiselt peab siiski paika, et rallide võitmine aitab kaasa mängu võitmisele, kuid ei garanteeri seda.

Lõpetuseks

Tasub ikka rallisid võita! Kuigi rallide võitmine ei pruugi tuua mängu võitu, toob see siiski iga kord vähemalt ühe punkti ja hea emotsiooni juurde. Raske on kindlalt öelda, kas rallide arv ja kulg võib ka mängu muuta, pigem on mängu juhtivateks teguriteks ikkagi side-out'id ja break-point'id. Kuid nendest võibolla tulevikus, seniks aga nautige rallisid, Otti ja ka rannavõrkpallurite omi!Comments


bottom of page